چگونه ارز مسافرتی بگیریم

یورو و دلار یا پوند، شما این سه ارز مسافرتی را هر کجای دنیا با خود ببرید، صرافی های آن کشور ازشما قبول خواهند کرد. با توجه به این‌ که نرخ ارز مبادله‌ای با نرخ ارز بازار آزاد متفاوت است، مسافرهای ایرانی در سفرهای خارجی خود می‌توانند تاسقف 500 یورو به نرخ مبادلاتی بخرند.

زمانی که برای خرید ارز مسافرتی به بانکمورد نظر تشریف میبرید بانک در ازای پولی که پرداخت می‌کنید  حواله‌ای ارزی معادل 500یورو به شما تحویل می‌دهد. و در فرودگاه زمانی که از گیت عبور کردید، می‌توانید با  برگه ای که در دست دارید به شعبه‌ی بانک در فرودگاه رفته  و ارزتان را تحویل بگیرید. در زیر مدارک مورد نیاز دریافت ارز مسافرتی را خواهید دید

ارز مسافرتی

برای دریافت ارز مسافرتی چه مدارکی لازم است؟

۱- اصل و تصویر گذرنامه‌ی جمهوری اسلامی ایران

۲- اصل و کپی بلیط با مهر آژانس هواپیمایی

۳- اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور

۴- اصل و تصویر ویزا (اگر کشور مقصد ویزا لازم داشته باشد.)

۵- تکمیل فرم درخواست ارز

۶-  مبلغ ریالی معادل قیمت دلار مبادلاتی در آن روز

۷- تحویل رسید پرداخت وجه


توضیح۱: فرم درخواست ارز را در خود شعبه‌ی بانک به شما می‌دهند و آن را پر می‌کنید. نرخ ارز مبادله‌ای هم مثل بازار آزاد هر روز تغییر می‌کند و حواله‌ی ارزی که بانک به شما می‌دهد، با نرخ روز ارز مباده‌ای حساب می‌شود. بنابراین اگر دیدید مثلا یکی از آشناهایتان هفته‌ی پیش از شما ارز را با نرخ دیگری گرفته تعجب نکنید، روال کار این‌طوری است.

توضیح۲: هنگام خرید ارز مسافرتی برای سفرهای زیارتی باید نام شما در پرتال سازمان حج و زیارت قابل رویت باشد.


به چه کسانی ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد؟

متقاضی حتما بالای ۱۲سال سن داشته باشد و به مسافران زیر ۱۲سال ارز مسافرتی داده نمی‌شود.

ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور تعلق نمی‌گیرد.


چندبار در سال می‌توانیم ارز مسافرتی بگیریم؟

فرق نمی‌کند که با هواپیما بروید سفر یا قطار و اتوبوس و کشتی، هر مسافر که از هرکدام از مسیرهای هوایی، ریلی، زمینی و دریایی بخواهد از مرز خارج شود و به کشورهای دیگر سفر کند، می‌تواند تنها یک بار در سال ارز دولتی دریافت کند.


از کدام بانک‌ها ارز مسافرتی بگیریم؟

در حال حاضر ارز مسافرتی در این سه بانک عرضه می‌شود:

بانک ملت: حضوری، آنلاین

بانک سامان: حضوری

بانک ملی: حضوری

‌برای خرید حضوری باید مدارک لازم را بردارید و به یکی از شعبه‌های منتخب این سه‌ بانک بروید. برای خرید اینترنتی ارز از بانک ملت هم می‌توانید به درگاه اینترنتی بانک ملت بروید و ارزتان را به روش آنلاین بخرید.


ارز مسافرتی را در کدام فرودگاه‌ها می‌توانیم دریافت کنیم؟

شعبه‌های بانک ملی، سامان و ملت در فرودگاه امام‌خمینی حواله‌های سفری را قبول می‌کنند. بانک ملی تازگی‌ها در فرودگاه‌های اصفهان، اهواز، ساری، ارومیه و تبریز هم خدمات ارزی مسافران را ارائه می‌کند.


چه زمانی اقدام کنیم؟

حداکثر تا یک هفته قبل از سفر به بانک مراجعه کنید. یعنی از یک هفته قبل از روز سفر تا روز قبل یا حتی خود روز سفرتان فرصت دارید به بانک مراجعه کنید. شعب بانک‌های مربوط هم تا ساعت ۱۳:۳۰ حواله‌ی ارز مسافرتی صادر می‌کنند.


آیا می‌شود شخص دیگری را به‌جای خودمان به بانک بفرستیم؟

خیر. برای دریافت حواله‌ی ارز مسافرتی حتما باید خودتان به همراه مدارک‌تان در بانک حضور داشته باشید و بانک حتی به بستگان نزدیک و درجه‌اول‌تان هم به‌جای شما حواله نمی‌دهد.

منبع

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید